Ďalšou z ocenených fariem, ktorú by sme radi predstavili, je Farma Beckov.
Obec Beckov je širšej verejnosti známa predovšetkým vďaka hradu, ktorý sa týči na 60 metrovom vápencovom bradle. Prírodovedci z celého Slovenska sem zas prichádzajú obdivovať prírodnú rezerváciu Beckovské skalice, ktorá patrí čo do biodiverzity medzi najväčšie skvosty Považia. Vďačiť za to môžeme aj stáročiam citlivého obhospodarovania, na tradíciu ktorého nadväzuje Farma Beckov. Tá je dnes 100 % BIO a môže byť príkladom pre mnohé podobné podniky na Slovensku. Aj preto si vyslúžila od odbornej komisie ocenenie Farma živá.
Novodobá história Farmy Beckov sa začala písať v roku 1993, kedy došlo k rozdeleniu poľnohospodárskeho družstva Beckov-Kočovce na dva samostatné subjekty. Ďalšia významná zmena nastala v roku 2011, kedy na družstvo prišla rodina Kořínkovcov z Moravy. Navzdory vtedajším trendom začali znižovať chemizáciu hospodárenia a v priebehu siedmich rokov ju znížili na úplné minimum. V roku 2016 preto začali pracovať s myšlienkou transformácie na ekologické hospodárenie. Prihlášku podali v roku 2020 úplne do biorežimu prešli minulý rok. Ide o podnik snažiaci sa o diverzitu svojich činností tak, aby bolo možné uzatvoriť, čo najväčšie množstvo cyklov (energetických, finančných i materiálových).
Farma Beckov hospodári na 500 hektároch pôdy, na slovenské pomery teda ide o skôr stredne veľký podnik. Takmer všetka pôda leží v katastri Beckova, pričom väčšinu z nej predstavuje orná pôda. Obhospodarovanie pôdy je všestranné a odkazuje na historické využitie krajiny súvisiace s konkrétnymi pôdnoekologickými podmienkami územia. Samozrejme, pôvodné menšie pôdne celky boli v minulosti, najneskôr v období kolektivizácie, scelené. Na ornej pôde (viac ako 350 ha) je pestrý a vyvážený osevný postup pozostávajúci až 6 honov, na ktorých pestujú až 18 druhov plodín. Pestujú na nej hlavne štandardné plodiny, ako sú pšenica, ovos, kukurica, slnečnina, sója či bôb. Nevyhýbajú sa však ani pokusom s menej bežnými plodinami. Výživa je zabezpečená aj aplikáciou maštaľného hnoja a hnojovice z vlastného chovu hospodárskych zvierat. Jednou z priorít je pre beckovských farmárov celoročné pokrytie pôdy, takže hlavné plodiny tu striedajú s medziplodinami, ako horčica, facélia či ďateliny. Na časti ornej pôdy takisto pestujú vlastné krmoviny, keďže neodmysliteľnú súčasť farmy tvorí chov mäsového dobytka plemena Charolais.
Základom plemenného stáda je 130 matiek, pričom dokopy v Beckove chovajú takmer 300 kusov dobytka. Samozrejmosťou Farmy Beckov je, že zvieratá sa celoročne voľne pasú v krajine v okolí beckovského hradu. Lúky a pasienky sa tu rozprestierajú na približne 120 hektároch, takže nedostatkom priestoru zvieratá rozhodne netrpia. Trvalé trávne porasty sú spásané rotačnou metódou. Časť hospodárenia prebieha aj v spomínanej prírodnej rezervácii Beckovské skalice.
Plošne najmenšiu, ale ekonomicky veľmi podstatnú súčasť farmy predstavujú ovocné sady. Väčšina z nich sa rozprestiera priamo v areáli bývalého družstva. Pestujú tu najmä rakytník a aróniu, ale aj slivky, marhule, hrušky či višne. Väčšina sadeníc pochádza z neďalekej ovocnej škôlky v Moravskom Lieskovom, ktorá naše ocenenie získala minulý rok. Podstatnou skutočnosťou je, že takmer všetko dopestované ovocie je spracované priamo na farme do podoby muštov a pyré, ktoré predávajú priamo z dvora, na vlastnom webe a nájdete ich aj v predajniach so zdravou výživou po celom Slovensku a Čechách. Súčasťou je podniková predajňa ponúkajúca ovocinárske výrobky – okrem spomínaných aj ovocné kože, sušené ovocie a džemy. Z dvora predávajú aj med z vlastných včelstiev a takisto hovädzie mäso z vlastnej rozrábky. Čerstvo spustili aj predajný automat na mlieko, mäso a ovocné výrobky, ktorý stojí pred pred budovou podniku.
Vedľa výhradne ekologického hospodárenia je práve finalizácia kvalitných produktov veľmi silnou stránkou farmy, ktorá stojí za vyzdvihnutie v rámci ocenenia Farma živá. Ďalším pozitívom je vysoká sebestačnosť a uzatvorenosť hospodárskeho cyklu. Napríklad také výlisky z ovocia tu nie sú odpadom, ale doplnkovým krmivom a všetok hnoj putuje na tunajšie polia. Skrátka ukážkové hospodárenie. Podobný názor na vec nemá len odborná komisia, ktorá farmu navštívila koncom septembra, ale aj združenie Ekotrend. To každoročne v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva udeľuje ocenenie Ekofarma roka, ktoré v roku 2022 ho získala práve Farma Beckov.
Ocenenia však nie sú to najdôležitejšie, čo si na farme najviac cenia. Matěj Kořínek, ktorý nás počas návštevy sprevádzal, je totiž najviac hrdý na skvelý pracovný kolektív, dobré vzťahy s ochranármi a susedmi, no a v neposlednom rade aj na šťastné stádo, ktoré spása tunajšiu pestrú krajinu. Okrem toho sa nám farmár počas poslednej návštevy pochválil s tým, že sa momentálne zaujíma o prechod na regeneratívne poľnohospodárstvo. Túto iniciatívu veľmi oceňujeme a držíme palce v ďalšej činnosti podporujúcej ochranu pôdy a krajiny ako takej!
Program Krajina živá finančne podporila VÚB banka.